DÚMÁ, SÝRIE

Když je vzduch otrávený,
i jeden nádech vás může stát život.

Před válkou:
Od zemědělství po průmysl

Město Dúmá leží v těsné blízkosti hlavního města Damašku, v podstatě jde o jeho východní předměstí. Oblast lemují hory, protéká tudy řeka Barada. V okolí byla vždy úrodná půda, a tak kolem Dúmy vznikl významný zemědělský pás. V 80. letech se pak oblast výrazně industrializovala, a to pod vedením tehdejšího prezidenta Háfize al-Asada. Dnes v čele Sýrie stojí jeho syn Bašár. Ten je stejně jako jeho otec označován za diktátora.

Víc info

Kdo v Sýrii bojuje?

Syrská občanská válka je nesmírně složitý a komplexní konflikt. I když střet pomalu končí, v některých částech země stále není klid. Boje se přesunuly hlavně do severozápadní provincie Idlib, kterou stále ovládají protivládní síly.

Proti syrské armádě bojují různé skupiny povstalců. Při velké míře zjednodušení můžeme rozlišit čtyři hlavní opoziční skupiny, které však válčí i mezi sebou:

a) Kurdové

Kurdové obývají hornatou oblast mezi Tureckem, Irákem, Sýrií, Íránem a Arménií. Jak píše BBC, Kurdové jsou čtvrtá největší etnická skupina na Blízkém východě. Je jich až 35 milionů a jsou mezi nimi jak muslimové, tak křesťané3. Přesto nemají svůj stát. Jakákoli snaha o založení svobodného Kurdistánu byla potlačena. Turecko považuje Kurdy za teroristy a odmítá jim přiznat autonomii.

Kurdy proslavil boj proti samozvanému Islámskému státu. Jejich bojovníci a bojovnice dokázali radikálním islamistům jako jedna z mála pozemních sil odolávat. Kurdové se velmi liší regionálně, spory probíhají i uvnitř komunity.

b) Povstalci z řad nacionalistů

V syrské občanské válce hrají zásadní roli nacionalisté a nadšení revolucionáři. Právě ti stáli za prvními protesty proti al-Asadově vládě. Jde hlavně o bývalé policisty, přeběhlíky z armády a běžné občany. Nacionalisté si přejí víc pravomocí a muslimskou Sýrii, avšak neschvalují právo šaría. Na začátku bojovali například v řadách Svobodné syrské armády, ta se ale později rozdrobila.

c) Radikální islamisté

Třetí důležitou skupinou jsou islamisté, mimo jiné ze syrské teroristické organizace Haját Tahrír al-Šám. Ta sdružuje mnoho islamistických skupin a názorově se výrazněji neliší od mezinárodních skupin jako al-Káida, ze které vzešli bojovníci samozvaného Islámského státu či teroristická organizace Fronta an-Nusrá. V červenci 2016 se an-Nusrá od Al-Káidy odtrhla a přejmenovala se na Džabhat Fatah aš-Šám. V městě Dúmá byla nejsilnější organizace Džajš al-Islám, v překladu Armáda islámu.

Radikální islamisté v Sýrii vedou džihád neboli svatou válku. Většina z nich chce zavést náboženské právo šaría, které například zakazuje konvertovat k jiné víře. Schvaluje naopak otroctví a přísné tresty pro kohokoli, kdo právo poruší.

d) Zahraniční hráči

V roce 2015 vstoupilo do syrské války Rusko, které al-Asadově armádě pomohlo porazit povstalce. Vládu podporuje i Írán, proti ní naopak stojí Saúdská Arábie. Do konfliktu vstoupila také Velká Británie, Spojené státy a Francie. Západní mocnosti Sýrii bombardovaly po tom, co armáda v městě Dúmá údajně použila chemické zbraně. Jednotky mířily na vojenské cíle, kde se zbraně pravděpodobně vyráběly a skladovaly. V Sýrii má své zájmy i Izrael, který chce mimo jiné oslabit pozici Íránu u svých hranic, a řada dalších zemí.

3 Zdroj: BBC


Zavřít

Za války:
Jedovatý vzduch

Od začátku války byla Dúmá jedním z hlavních center konfliktu. Právě tady slavili rebelové první výhry nad syrskými ozbrojenými sílami, které obsadily Dúmá v lednu 2012. U těžkých zbraní však nezůstalo. Začátkem dubna 2014 byly při bojích použity chemické zbraně. Útočilo se toxickou látkou, která nejspíš obsahovala chlor4. Ten po vdechnutí poleptá nebo velmi podráždí dýchací cesty a plíce. Oběť se pak může udusit. Pozadí útoku je ale stále nejasné, vina nebyla nikomu definitivně přisouzena. Podle západních mocností stála za útokem syrská armáda. Sýrie a Rusko útok popírají.

V dubnu 2018 syrská vláda prohlásila, že z oblasti zmizeli poslední povstalci. Šlo o největší porážku opozice od roku 2016. Tehdy se na severozápadě země krutě bojovalo o Aleppo.

4 Zdroj: UN


Zavřít

Po válce:
Dúmá mlčí

Některá syrská města se snaží začít znovu. Třeba západosyrský Homs, kde válka skončila před pěti lety. Nebo severosyrské Aleppo. Tamní obyvatelé zkoušejí otevírat obchody a opravovat zničené domy, ačkoli k hranicím města stále dopadají rakety vypalované z provincie Idlib, kam byli deportováni zbylí povstalci. Dúmá má k opravám a oživení daleko. Válka tu skončila teprve nedávno. Stále se vyšetřují útoky chemickými zbraněmi. Domy leží v troskách. Ve vzduchu je stále cítit válka s pachutí chloru.

Zavřít